Notlar

Piyasa Notları

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında, S-400'ler için "Yıllardır NATO ülkesi olan Yunanistan S-300’leri kullanıyor. Neden rahatsız oluyorlar. Biz şu anda Rusya Federasyonu ile bu konuyla ilgili adımları attık, imzalar atıldı ve inşallah S-400 füzelerini ülkemizde göreceğiz ve bunları ortak üretimle de süreci işleteceğiz" diye konuştu. Erdoğan, Almanya'dan gelen ekonomik yaptırım mesajları için "Tehdit ederseniz siz kaybedersiniz" diye konuştu.
 • Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yılın 3. çeyreğinde %7'nin üzerinde büyüme beklediklerini belirtti.
 • Reel kesim güven endeksi Temmuz ayında 109.5 seviyesine geriledi.
 • 2017 yılı Temmuz'da imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,0 puan azalarak yüzde 78,7 seviyesinde gerçekleşti.
 • İsrail Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben sert ifadelerin yer aldığı bir açıklama yayımladı.
 • Hazine'nin 2017 borçlanma limitinin artırılması için çalışıldığı belirtildi.
 • ABD'de Senato'daki Cumhuriyetçiler Obamacare olarak bilinen sağlık sigortası sistemini fesh etme ve değiştirme planları onaylanması için gerekli 60 oyu alamadı.
 • ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankası (Fed) başkanlığı için birkaç kişiyi değerlendirdiğini belirtti. Yellen ve Cohn Fed adayları arasında.
 • ABD Temsilciler Meclisi Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören ve Başkan Donald Trump'ın karşı çıktığı yasa tasarısını 3'e karşı 419 oyla onayladı.
 • ABD'de Conference Board Tüketici Güveni Temmuz ayında 121.1 olarak beklentiyi aştı.
 • IMF, Avrupa Merkez Bankası'nın para politikasının, enflasyon patikasında Banka'nın fiyat istikrarı hedefine doğru sürdürülebilir bir artış olana kadar, güçlü şekilde genişlemeci olmaya devam etmesi gerektiğini bildirdi.
 • Almanya'da IFO iş dünyası güven endeksi, Temmuz ayında 116.0'a yükselerek beklentilerin üzerinde geldi.
 • Yunanistan'ın sermaye piyasalarına dönüşü anlamına gelen 3 yıl sonraki ilk tahvil ihracından 3 milyar euroluk gelir elde ettiği bildirildi.
 • Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Ewald Nowotny, ECB'nin parasal teşviklerinin bir kısmını nazik bir şekilde geri almasının akıllıca olacağını söyledi.
 • Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Hiroshi Nakaso, şirketlerin verimliliklerindeki artışın ve istihdam tasarrufu çabalarının ekonomideki güçlenmeye karşın fiyatlarda artışların cansız kalmasına katkı yaptıklarını söyledi.
 • Petrol fiyatları, ABD'de özel sektörün açıkladığı stok verisinin düşüş göstermesi sonrası 7 haftanın zirvesinden yükseldi.
Gunluk Ekonomik Takvim Onceki Veri Beklenti
11:30 İngiltere Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (2. Çeyrek) 2,0% 1,7%
11:30 İngiltere Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (2. Çeyrek) 0,3% 0,2%
17:00 ABD Yeni Konut Satışları (Haz) 615K 610K
17:30 ***** Ham Petrol Stokları -3,125M -4,727M
18:30 Euro Bölgesi ECB’den Lautenschlaeger’in Konuşması
21:00 ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması
21:00 ABD Federal Fon Hedef Oranı 1,25% 1,25%

Makro

Münih merkezli IFO Enstitüsü tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre, Almanya'da işletme güveni, Temmuz ayında bir önceki ay geldiği 115.1'lik seviyesinden 116.0'a yükseldi. Bloomberg anketi sonucu beklentiler, endeksin 114.9 değerini alacağı yönündeydi.

Yunanistan hükümeti, yaklaşık 3 yıl sonra tekrar sermaye piyasalarına dönerek devlet tahvili ihracından 3 milyar euroluk gelir elde ettiğini açıkladı. Hükümet kaynaklarından yapılan açıklamada, "Yunanistan devleti, tahvil hedefine ulaşarak ve para piyasalarına sürdürülebilir ve kalıcı bir ulaşım için sağlam temelleri kurarak, toplam 3 milyar euroluk gelir elde etti." ifadelerine yer verildi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından temmuz ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı. Buna göre, temmuzda RKGE, bir önceki aya kıyasla 2,9 puan azalarak 109,5 seviyesinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında, S-400'ler için "Yıllardır NATO ülkesi olan Yunanistan S-300’leri kullanıyor. Neden rahatsız oluyorlar. Biz şu anda Rusya Federasyonu ile bu konuyla ilgili adımları attık, imzalar atıldı ve inşallah S-400 füzelerini ülkemizde göreceğiz ve bunları ortak üretimle de süreci işleteceğiz" diye konuştu. Erdoğan, Almanya'dan gelen ekonomik yaptırım mesajları için "Tehdit ederseniz siz kaybedersiniz" diye konuştu.
Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Hiroshi Nakaso, şirketlerin verimliliklerindeki artışın ve istihdam tasarrufu çabalarının ekonomideki güçlenmeye karşın fiyatlarda artışların cansız kalmasına katkı yaptıklarını söyledi. Nakaso, hizmet sektöründe bazı şirketlerin daha fazla işçi çalıştırmak yerinde çalışma saatlerini azalttıklarını ve bunun daistihdam maliyetlerindeki artışların tüketici fiyatlarına yansıtılmasının önüne geçtiğini ifade etti.

Çin Merkez Bankası yaptığı açıklamada, Ülke'nin finansaml piyasalarında alım-satım aktivitelerini sıkı şekilde düzenleyeceğini ve denetleyeceğini bildirdi. Banka, riskleri engelleme önceliği çerçevesinde internet üzerinden finansman gözetimini güçlenrdireceğini de vurguladı. Yapılan açıklamada, sistemsel açıdan önemli finansal kurumların gözetimlerinin artırılacağı belirtilirken, istatistiksel veri toplama ve veri paylaşılının iyileştirileceği vurgulandı.
ABD'de Senato'daki Cumhuriyetçiler Obamacare olarak bilinen sağlık sigortası sistemini fesh etme ve değiştirme planları onaylanması için gerekli 60 oyu alamadı. Beyin kanseri tedavisi gören Senatör McCain'in oturumlara katılmasıyla birlikte 50-50'lik oylamanın sonucunda Başkan Yardımcısı Pence'nin oyu ile müzakereye açılması kararlaştırılan tasarı, onay için gerekli oyun çok gerisinde kaldı.

ABD'de Conference Board Tüketici Güveni Temmuz ayında 117.3'ten 121.1'ye yükseldi, bu 4 ayın en yüksek seviyesi oldu. Bloomberg anketine katılan uzmanların beklentisi endeksin 116.5'e gerilemesiydi. Önceki ay 99.6 olan beklentiler endeksi ise 103.3'e yükseldi. 

FX

Bugün açıklanacak olan Fed kararları ve İngiltere 2Q17 büyümesi öncesinde biraz da dün yayınlanan CBI fabrika üretim anketlerinin yardımıyla GBP’nin 1,30 üzerinde kalmaya devam ettiğini görüyoruz. Mevcut hareket bandı içinde 1,30 önem arz etmektedir. Bu destek üzerinde kalındığı sürece paritede toparlanma eğilimi olabilir, bu durumda 1,3060 direncinin izlenmesi gerekecektir. 1,30’un altına geçilmesi durumunda ise mevcut momentumla 1,2920 desteğine kadar bir geri çekilme görülebilir. 
Fed’in bu akşam açıklayacağı toplantı kararları öncesinde JPY’de değer kaybı olduğunu görmekteyiz. Fed’in muhtemelen bilanço daraltma üzerine yoğunlaştıracağı açıklamalar öncesinde, ABD tahvil faizlerindeki %2,32 seviyesine doğru görülen hareket USDJPY paritesinin de daha yukarı gitmesine neden olmuştur. Aşağı yönlü kanal hareketini kıran ve dönüştüren JPY, bu kırılmanın teyidi için 112,30 direncini zorlamalı ve üzerinde tutunma gerçekleştirmelidir. 111,70 desteğinin kırılması durumunda ise önceki fiyat eğilimi geri dönecek ve paritede eğilim yeniden aşağı yönlü olacaktır.  
Beklentilerin altında kalan enflasyon verisiyle beraber AUD, USD’ye karşı momentum kaybetmiştir. AUD’ın 0,7910 seviyesinin de altına geçmesiyle beraber düşüşün devamının gelmesi de beklenebilir. Böyle bir durumda AUD’un hedefi de aşağıda 0,7830 desteği olur. Geniş resimde yukarı yönlü teknik eğilim devam etmektedir. AUD’un 0,7910 seviyesi üzerine tutunması gerekmektedir. Paritenin 0,7910 üserine tutunması halinde 0,7990 kısa vadede ilk direnç seviyesidir. 
EUR, FOMC’den önce yukarı gitmekte zorlanmaktadır. Almanya’da IFO verisinin iyi gelmesi, Yunanistan’ın tahvil piyasalarına dönmesi ve Nowotny’nin genişlemeden sakin şekilde çıkış konuşması EUR için iyi haber olsa da güniçinde en fazla 1,1711 görebilen parite, IMF’in ECB’nin genişlemeci para politikasına devam etmesi gerektiğini bildirmesiyle yeniden geriledi. Paritedeki mevcut momentum dahilinde; 1,1680 üzerinde oluşabilecek fiyat hareketlerinde 1,18 seviyelerinin hedeflenebilecğini görüyoruz. Kısa vadede paritede en yakın destek seviyesi 1,1570 olarak görünmektedir. 
Piyasalar bugün FOMC’den  muhtemelen bilançonun daraltılmaya başlanacağı tarihe dair sinyaller arayacak ve bunun ya Eylül’de, ya da yıl sonuna yakın olması ihtimali var. Herhangi bir basın toplantısının düzenlenmeyeceği FOMC’den sonra, gelecek açıklamaların tonajına bağlı olarak EM’lerde hareketlenmeler göreceğiz. Negatif senaryo, Eylül’ün öne çıkarılması olur, ancak piyasanın da buna ne kadar inanacağı önem arz etmektedir. TRY, diğer emsal EM’lere göre düşük performans göstermektedir. FOMC toplantısından sonra TCMB’nin faizleri aynı seviyede tutarak carry trade cazibesini koruyacağını düşünecek olursak; yukarı hareketin 3,60’a doğru dirençle karşılaşması muhtemel olur. Güniçi grafikte çanak tamamlamakta olan TRY’de 3,59 üzeri negatifliğe, 3,57 altı ise güniçi pozitifliğe işaret eder. 

Emtia

ABD’de özel sektörün açıkladığı envanter datalarında, petrol stoklarının beklenmedik bir oranda düşüş göstermesinin ardından petrol fiyatında 7 haftanın zirve seviyelerinden yukarıya doğru hareket görülmektedir. Kısa dönem içerisinde yukarı yönlü bir kanal oluşturan Brent petrol fiyatı, bu kanal içerisinde dirence yaklaşmıştır. Dolayısıyla, bugünkü resmi veri veya öncesinde bir kar realizasyonu, eğer fiyat bu seviyelerde kalmaya devam ederse gelebiliğr. 50,90 USD üzerindeki fiyat hareketleri ise yukarı yönlü baskıyı artırır ve 52,40 ilk direnç olarak hedeflenir. Mevcut oyun alanında 49,70 en yakın destektir. 
DİRENÇLER 50.90 52.40 53.70
DESTEKLER 49.70 48.50 47.00
FOMC öncesinde yukarı giden ABD 10 yıllıkları ve dağılan risk algısından dolayı değerli metallerde bir miktar değer kaybı görülmektedir. Gümüş fiyatında yukarı yönlü teknik eğilimin devamı açısından 16,50 USD üzerinde tutunma olması önem arz etmektedir. Fiyat bu seviyelerde kalabilirse yukarı momentum artabilir ve bu kapsamda 17 USD gibi bir fiyat seviyesi hedeflenebilir. Kısa vadede 16 USD seviyesinin tekrar altına geçilmesiyle beraber oluşabilecek satış baskısında gümüşte hedef 15,30 USD olabilecektir. 
DİRENÇLER 16.50 17.00 17.60
DESTEKLER 16.00 15.30 14.80
Altının, bugünkü Fed kararları öncesinde dağılan riskten kaçış havasından dolayı bir miltar değer kaybettiği görülmektedir. Bu kapsamda 1250 USD seviyesinin altına gelmiş bir altın fiyatı mevcuttur. ABD 10 yıllıklarının %2,32 seviyesine gelmesi de altını aşağı yönlü baskılamıştır. Fed kararları sonrasında, altında denge noktası 1250 USD altında olursa 1240 ve 1225 USD destekleri hedefte olacaklardır. Ancak USD’de zayıf momentum eğer daha uzun zamana yayılırsa altında daha yüksek seviyeleri göreceğiz demektir, bu durumda da 1260 ve 1275 USD dirençleri kısa vadede hedefte olacaklardır. 
DİRENÇLER 1250 1260 1274
DESTEKLER 1239 1226 1215

Endeksler

Fed öncesinde Asya endekslerinin karışık seyretmeye devam ettiği, Japon hisse senetlerinin ise alıcılı olduğu görülmektedir. Bu kapsamda Nikkei’de de sabah itibariyle %0,43 pozitif bir pozisyonda görülmektedir. Endekste 20.070 seviyesi kritik olmayı sürdürüyor, bu seviye altında endeksin kalması durumunda satış baskısı artabilir ve bu kapsamda 19.820 seviyesine doğru bir çekilme beklenebilir. Endeksin yeniden 20.070 üzerine çıkması durumunda ise momentum yukarıya dönecektir ve bu kapsamda 20.310 seviyesi yeniden hedeflenebilecektir. 
Şirket karlarındaki yükselişin etkisiyle ABD endekslerinde rekorlar gelmeye devam etmektedir. Bu kapsamda S&P 500’de de dün %0,29’luk yükseliş görülmüştür. Endekste 2.478 seviyesi direnç olmaya devam etmektedir, bu seviye aşılırsa endekste 2.496 seviyesinin direnç olarak hedeflenmesini bekleriz. Kısa vadede destek 2.460 seviyesindedir ve endeks bu bölge üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü momentum kuvvetli kalacaktır. 2.460 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise endekste geri çekilme 2.442 desteğine doğru olabilir. 
Bankacılık sektörü hisselerindeki yükselişin etkisiyle beraber Avrupa endeksleri de 3 gün üst üste devam eden kayıplara son vererek yükselmişlerdir. Bu kapsamda DAX da kapanışı %0,45 pozitif bölgede yapmıştır. Endeks kritik 12.340 seviyesinin altına geçmiştir. Endekste 12.190 desteğinin de kırılması durumunda endekste 12.000 seviyesine kadar geri çekilme görebilir. Endekste yeniden momentum kazanımı için ise 12.340 üzerinde tutunma gereklidir. Bu seviye üzerinde tutunmalarda endekste toparlanma 12.480 seviyelerine doğru olacaktır.