Notlar

Piyasa Notları

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi. İki liderin görüşmesi 50 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmenin iyi geçtiğini söyledi. Trump ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ABD'de ağırlamak harika" dedi. Görüşmede ağırlıklı olarak K.Irak ve Suriye konuşuldu. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada iki liderin K.Irak'taki referanduma karşı olduğu ifade edildi.
 • Fitch Ratings, Türk bankalarının dış borçlarının 2017 yılının ilk yarısında arttığını, ancak Sektör'ün döviz likiditesinin yabancı para cinsinden kısa vadeli borçlarını karşılamak için yeterli olmaya devam ettiğini bildirdi.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, MGK saat 15.00'te, Bakanlar Kurulu saat 18.00'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplanacak.
 • AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclisin cumartesi günü olağanüstü toplanacağını açıkladı.
 • Alman hükümeti, Türkiye'ye yönelik ekonomik baskıyı artırma amacıyla Alman şirketlerine yönelik Hermes kredi ve yatırım garantilerine üst sınır getirdi.
 • Rahmi Koç Müzesi'nde bir ödül törenine katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ekonomideki yeni dönem hedefleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 3. çeyrekte büyümenin yüzde 7'yi aşacağını kaydeden Elvan, enflasyonun da 2018 yılının ilk 2 ayında yüzde 7'nin altına düşeceğini kaydetti.
 • TCMB: Yıl sonlarında enflasyonda kademeli iyileşme bekleniyor.
 • Merkez Bankası verilerine göre, yabancılar geçen hafta net 665 milyon dolarlık menkul kıymet aldı.
 • Bankacılık sektörünün toplam mevduatı 15 Eylül itibarıyla 1 trilyon 630,3 milyar liraya yükseldi. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı haftasında 248 milyon dolar arttı.
 • Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervleri geçen hafta 92 milyar dolardan 91.4 milyar dolara düştü.
 • Tüketici güven endeksi Eylül'de 68.7'ye geriledi.
 • ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 23 bin kişi azalarak 259 bin oldu.
 • ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'ye karşı daha fazla yaptırım uygulayacaklarını söyledi.
 • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi: “Para politikasının mali dengesizlikleri gidermek için kullanılması doğru araç değil, bu toplam çıktı ve enflasyonun arzu edilen seviyelerinden belirgin sapmasına neden olabilir”.
 • Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, para politikasında mevcut genişlemeci duruşun yüzde 2'lik fiyat hedefine ulaşmak için yeterli olduğunu belirtti.
 • Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Çin'in ülke notunu A+'ya indirdi.
 • Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD Başkanı Donald Trump'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda sarf ettiği 'Zorunda kalırsak Kuzey Kore'yi yok ederiz' sözlerinin bedelini fazlasıyla ödeyeceği uyarısında bulundu.
 • Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, Pasifik Okyanusu'nda bir hidrojen bombası deneyebileceklerini söyledi.
Gunluk Ekonomik Takvim Onceki Veri Beklenti
10:15 Euro Bölgesi ECB’den Coeure’nin Konuşması
10:30 Euro Bölgesi Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 59,3 59,0
10:30 Euro Bölgesi Almanya Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 53,5 53,7
11:00 Euro Bölgesi İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 57,4 57,2
11:00 Euro Bölgesi Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 54,7 54,8
11:30 Euro Bölgesi Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi'nin Konuşması
11:30 Euro Bölgesi Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi'nin Konuşması
13:00 ABD FOMC Üyesi Williams'ın Konuşması
14:15 Euro Bölgesi ECB’den Constancio’nun Konuşması
16:15 Euro Bölgesi ECB’den Constancio’nun Konuşması
16:30 ABD FOMC Üyesi George'ın Konuşması
16:45 ABD Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 52,8 53,0
16:45 ABD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Eyl) 56,0 55,7
20:00 ***** Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı 749 746
20:30 ABD FOMC Üyesi Kaplan'ın Konuşması
22:00 İngiltere İngiltere Başbakanı Theresa May’in Konuşması

Makro

ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvurularıkasırga etkisine rağmen beklenmedik biçimde düştü. Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre başvurular 9 Eylül'de sona eren haftada 23 bin kişi azalarak 259 bin oldu. Bu, 3 haftanın en düşük seviyesi olarak kayda geçti. Beklenti 302 bindi. 4 haftalık ortalama işsizlik başvuruları 6 bin kişi artarak 268 bin 750'ye yükseldi. Devam eden işsizlik maaşı başvuruları ise 44 bin artışla 1.98 milyona yükseldi.

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un değerlendirmesine göre, Fed 2017 yılında faiz artırımına gitmeyecek. Kurumun beklentisi, Fed'in 2018 yılında üç kez faiz artırımına gitmesi yönünde.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, Japonya'da 10 yıl vadeli hazine tahvili faizlerinin istikrarlı seyrettiğini belirtti. Yüzde 2'lik fiyat hedefine hala mesafe bulunduğunu belirten Kuroda, BOJ'un fiyat hedefine ulaşmak için ısrarcı bir şekilde genişlemeyi sürdüreceğini ifade etti.

 

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Çin'in kredi notunu 1 kademe azaltarak AA-'den A+'ya indirdi. S&P tarafından yapılan açıklamaya göre görünüm negatiften durağana revize edildi. Kurum tarafından yapılan açıklamada Çin'in ekonomik ve finansal risklerinin arttığına dikkat çekilirken Çin'de güçlü kredi büyümesinin ekonomik riskleri artırdığı belirtildi. Yapılan açıklamada "Çin'in uzun süren kredi büyüme süreci ekonomik ve finansal riskleri artırdı" ifadesi yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi. İki liderin görüşmesi 50 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmenin iyi geçtiğini söyledi. Trump ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ABD'de ağırlamak harika" dedi. Görüşmede ağırlıklı olarak K.Irak ve Suriye konuşuldu. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada iki liderin K.Irak'taki referanduma karşı olduğu ifade edildi.

 

Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye bankalarının dış borcunun 2017'nin ilk yarısında arttığını, ancak Türk bankacılık sektörünün yabancı para likiditesinin vadesi dolmakta olan yabancı para cinsinden borçları kapatmak için yeterli kalmayı sürdürdüğünü bildirdi.

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, para politikasının mali dengesizlikleri gidermek için kullanılmasının doğru araç olmadığını, bunun toplam çıktı ve enflasyonun arzu edilen seviyelerinden belirgin sapmasına neden olabileceğini bildirdi. Aynı zamanda Avrupa Sistemik Risk Kurulu (ESRB) Başkanı da olan Draghi, ESRB’nin Frankfurt 'ta düzenlenen ikinci yıllık konferansının açılış konuşmasını yaptı.

 

 

 

FX

Fed’in faizleri bu yıl bir kez daha artırabileceğini belirttiği toplantı sonrasında USD değer kazandıktan sonraki periyod içerisinde, biraz daha dengelenme içinde. Dün açıklanan ekonomik veriler de ABD ekonomisi üzerindeki kasırga etkisinin geçici olduğu konusunda Fed’i doğrular nitelikte. TRY, Fed kararı sonrasındaki değer kaybetmişti ancak kura 3,52 seviyelerine yakın olan 100 DMA’dan satış geldiği görülüyor. Piyasalar siyasi başlıkları ve jeopolitik gelişmeleri izlemeye devam edecek. 3,52’nin aşılması için ilave olumsuzluklar görülmesi gerekir, bu seviye önceden taşınan «carry» amaçlı uzun TRY pozisyonların etkisiyle şu anda kırılmıyor. Buna karşın; teknik görünüm 3,49 üzerindeki seyir devam ettiği sürece yukarıyı işaret etmeye devam edecektir.

EUR, Fed’in bu yıl faiz artıracağı ve gelecek ay da bilanço küçülteceğini açıkladığı toplantı sonrasında USD’deki kazanımların ardından 1,1860 desteğinde tutunmayı başardı ve dün Draghi’nin konuşmasının öncesinde de yukarıya doğru tepkisini verdi. Fed ve ECB arasında ciddi bir politika ayrışımının şu anda görülmemesi ve ABD – Alman faiz spreadinin de fazla açılmaması ile beraber EUR’daki momentum korunmaktadır. Bugün de ECB konuşmaları ve PMI verileri önemli olacaktır. EUR’da satışların ancak 1,1860 seviyesi altında kalıcılık sağlanması halinde ağırlık kazanabileceğini düşünüyoruz. 1,1980 seviyesinin aşılması ise EUR’ya momentum kazandıracak ve 1,2090 hedeflenebilecektir.

AUD, ciddi şekilde kan kaybetmektedir. Demir cevheri fiyatında; Çin’in kredi notunun S&P tarafından indirilmesinin de etkisiyle görülen %5’lik düşüş ve Çin kredi notu negatifliğinin direkt etkisi, aynı zamanda Fed ve RBA açıklamalarından sonra daralan Avustralya – ABD 10 yıllık tahvil faizi spreadi çerçevesinde Mayıs’tan sonraki en büyük düşüşünü gerçekleştirmiş ve 3 haftanın dibini görmüştür. Bu hareketlerden sonra Asya tradelerinde aşırı bir değişim yoktur. AUD’da 0,79 desteğinin kırılması durumunda 0,7820 desteğine kadar bir hareketlenme olabilir. AUD’un 0,7990 direncinin üzerinde tutunması ise momentumu yeniden kuvvetlendirebilir.

Trump’ın Kuzey Kore’ye yaptırımların artırılacağını açıklaması ve Kuzey Kore’nin Pasifik Okyanusu’nda yeni bir hidrojen bombası deneyebileceğini açıklaması Asya piyasalarını gerdi ve Asya traderları hisse senetlerini satarken JPY ve altın almayı tercih ettiler. Bu kapsamda USDJPY paritesinde dünkü kuvvetli momentumun biraz yavaşladığını söyleyebiliriz. Ancak paritedeki satışlar 111,80 teknik seviyesinden karşılanmış gözükmektedir. Gün içindeki momentum daha da zayıflarsa kısa vadede oluşan yukarı yönlü teknik görünüm bozulacak ve 110,90 seviyesine doğru bir geri çekilme görülebilecektir. JPY’nin mevcut durumunda kaldığı sürece eğilim yukarı yönlü olmaya devam edecek ve ilk hedef 112,80 direnci olacaktır.

GBP, İngiltere Başbakanı Theresa May’in bu akşam yapacağı konuşma öncesinde pozisyon ayarlamaların etkisiyle gün içindeki en yüksek nokta olan 1,3580’e kadar yükselmiştir. USD de, Fed’in kararları sonrasındaki kazançlarını dengelemektedir. Piyasalar; May konuşması öncesinde Brexit detaylarını ve İngiliz kabinesinin May’in arkasında birleşik bir tutum sergilediğini speküle ediyor. Teknik olarak; 1,3530 üzerinde günlük momentum kuvvetlidir, piyasaların konuşmayı 1,3650 zirvesine üzerine doğru satın alma ihtimali var. Bu kapsamda direncin aşılması halinde yeni hedef 1,3780 direnci olabilir. Günlük destek 1,3530, geniş bant desteği ise 1,34’tür.

Emtia

Altın fiyatları; Kuzey Kore tansiyonundaki artışla yükselmiştir. ABD Başkanı Donald Trump’un Kuzey Kore’ya yaptırımları artıracağını açıklaması ve buna cevap olarak Kuzey Kore’nin de Pasifik Okyanusu’nda yeni bir hidrojen bombası deneyeceğini açıklaması güvenli limanlara alış getirdi. Altın bu güvenli liman alışlarıyla Fed sonrası düşüşünden toparlandı ve 1300 USD direncini test etti, ancak bu direnç şimdilik çalışıyor. Aşılırsa altında 1320 USD’ye doğru bir momentum oluşabilir. Altında eğilim 1300 USD aşılamazsa aşağısıdır ve 1280 USD desteği bu kapsamda hedeflenebilir.

DİRENÇLER 1298 1321 1339
DESTEKLER 1281 1263 1240

Fed kararları sonrası gümüş de diğer değerli metaller gibi sert bir şekilde düştükten sonra, dün artan Kuzey Kore tansiyonu bugün yine kısmi bir alış getirmiştir. Teknik açıdan bakıldığında; 17,30 USD seviyesi altında kalıcılık sağlanması halinde fiyatta 16,70 USD’ue doğru düşüş görülebilir. En yakın direnç 17,30 USD olmakla beraber, anlamlı bir toparlanma tekniğin de düzelmesi bakımından 17,70 USD üzerinde gerçekleşebilecektir.

DİRENÇLER 17.30 17.70 18.20
DESTEKLER 16.70 16.30 15.80

Petrol fiyatları, OPEC üyesi ülkelerin bakanlarının Viyana'da üretim kısıntılarını uzatma konusunda karar almak için toplanmalarından önce yükselişini tekrar başlatmıştır ve yularıları denemektedir. Brent petrol bu kapsamda 56 USD seviyelerinde, WTI ise 51 USD seviyesinde seyretmektedir. Teknik olarak 56,20 USD seviyesini kendine direnç yapan Brent petrolün, bu seviyeyi de mevcut momentumla aşması halinde 57,60 USD seviyesi bir sonraki direnç olarak hedeflenebilir. Kısa vadede 54,80 USD seviyesi ise destek olmayı sürdürmektedir. Hali hazırda yükseliş kanalı içerisindeki momentum güçlenmiştir.

DİRENÇLER 56.20 57.60 58.90
DESTEKLER 54.80 53.50 51.80

Endeksler

ABD hisse senetleri, teknoloji sektörü öncülüğünde bir önceki günün sıırlı kazançlarını geri vererek günü negatif bölgede tamamlamışlardır. Bu kapsamda Dow Jones %0,24, S&P 500 %0,30 ve Nasdaq %0,52 oranında geri çekilmiştir. S&P 500 bu düşüşle momentum kaybetmekle beraber haln 2.495 desteğini korumaktadır. Bu destek kırılırsa endekste hedeflenebilecek seviye 2.485 olarak görünmektedir. Endekste kısa vadede zirve ve direnç ise 2.510 seviyesi olarak gösterilebilir.

Fed’in faizleri bu yıl yükseltebileceğine dair açıklamalarından sonra Avrupa endeksleri momentum bulmuştur. Bu kapsamda DAX da %0,25 yükselmiştir. DAX teknik görünümünü koırumaktadır, 12.540 üzerine tutunmanın kalıcı hale gelmesi durumunda endekste 12.700 seviyesine doğru bir yükseliş görülebilir. Kısa vadede 12.540 altındaki destek seviyesi ise 12.410 olarak görünmektedir. Endekste momentum görece kuvvetli kalmaktadır.

Asya hisse senetleri; Kuzey Kore’ye yeni ABD yaptırımlarının yolda olması ve Kuzey Kore’nin tehditlerine devam etmesi, aynı zamanda da S&P’nin Çin’in kredi notunu düşürmesinin etkisiyle gerilemektedir. Bu kapsamda Nikkei de bu sabah itibariyle %0,26 negatif seyretmektedir. Endeksin hali hazırdaki desteği 20.180’in de kırılması durumunda endekste kritik 20.000 desteği hedeflenebilir. Kısa vadede direnç 20.330 seviyesinde görünmektedir.