Notlar

Piyasa Notları

 • Sanayi üretimi Ekim'de aylık %0,7, yıllık %7.3 arttı.
 • Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch "2018'de Türk bankacılık sektörünün görünümü istikrarlı" dedi.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'teki son gelişmeler hakkında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'İsrail bir terör devletidir' açıklamasına İsrail Başbakanı Netanyahu cevap verdi: Erdoğan'dan ahlâk dersi alacak değilim.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Sivas Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Trump'ın açıklaması bizim için yok hükmündedir" dedi. İsrail'e tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail terör devletidir" diye konuştu.
 • Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Enflasyon sadece sebze ve meyve fiyat artışından kaynaklanmıyor. Çok daha farklı şeylerden kaynaklanıyor ama günah keçisi olarak genellikle sebze ve meyve fiyatları gözüküyor." dedi.
 • AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin danışmanı Nathalie Tocci, Türkiye-AB ilişkilerinde gerilimin azaltılması için reçetenin gümrük birliğinin yenilenmesi için siyasi yöntem bulunması olduğunu söyledi.
 • Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AB'ye tam üyeliğin vazgeçilmez bir hedef olduğunu söyledi.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın açtığı TL depo karşılığıdöviz depo ihalesinde 1 milyar 400 milyon dolar teklif gelirken, gerçekleşen tutar 1 milyar 250 milyon 5 bin dolar oldu.
 • Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Sanayi üretimi, Ekim ayında yıllık bazda yüzde 7,3 artış göstermiştir. Piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşen bu oran, reel sektörde canlılığın güçlü bir şekilde devam ettiğini göstermektedir" dedi.
 • Hazine Müsteşarlığı, bu hafta 2 tahvil ihalesi düzenleyecek.
 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2017 yılı Ekim ayına ait sanayi üretim endeksine ilişkin, "sanayi üretimi hız kesmemiş ve hızlı yükselişini dördüncü çeyreğe de taşımıştır" değerlendirmesinde bulundu.
 • Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak, bugün ülkemize bir ziyarette bulunacak.
 • Ekonomi Bakanlığı, 2017 yılında Ocak - Kasım döneminde 6 bin 899 yatırım teşvik belgesi verirken, yatırım teşvik belgelerinin sabit yatırım tutarı 168 milyon 921 bin liraya ulaştı. Bu teşvik belgeleri ile 201 bin ilave istihdam öngörülüyor.
 • ABD'de tarım dışı istihdam Kasım'da 228 bin arttı, işsizlik %4.1 oldu, ücretler tahminlerin altında kaldı.
 • Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi, aralıkta 96,8 ile son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı, Başkan Donald Trump’ın nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 6 ülkeye getirdiği seyahat yasağını tam kapsamlı şekilde uygulamaya başladıklarını açıkladı.
 • Fed, Libor'a alternatif olarak kullanıma sunulacak yeni referans faiz oranlarının 2018'in ikinci yarısında yayınlanmaya başlanacağını duyurdu.
 • Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, SPD'nin yer alacağı yeni bir büyük koalisyonda Maliye Bakanı olarak görev yapmak istediği haberlerini yalanladı.
 • AB ve İngiltere arasında devam eden Brexit görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.
 • AB Komisyonu'nun Brexit baş müzakerecisi Michel Barnier, İngiltere'nin AB'den ayrılırken ödeyeceği miktar için şimdi somut bir rakam ortaya koymanın mümkün olmadığını, rakamların gelecekte değişebileceğini söyledi.
 • İngiltere Başbakanı Theresa May'in Sözcüsü, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma faturasının 35-39 milyar GBP aralığında olmasının beklendiğini, bunun adil bir uzlaşma olduğunu söyledi.
 • Çin'de Kasım ayında tüketici fiyat artışı beklentilerin altında gerçekleşti.
 • Çin Merkez Bankası Kur Komitesi üyesi Fang Gang, China Securities Journal'a yaptığı açıklamada Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 6,5-7 arasında büyümesinin muhtemel olduğunu ve hükümetin nötr bir kur politikasının devam ettirmesinin büyük olasılık olduğunu bildirdi.
 • Japonya, Kuzey Kore'yi vurma kapasitesine sahip olacak orta menzilli ve havadan fırlatmalı füzeler satın alacak.
 • Avrupa Birliği ile Japonya arasında sürdürülen serbest ticaret müzekeleri anlaşma ile sonuçlandı.
 • ABD'de faaliyetlerini sürdüren petrol sondaj kule sayısı 8 Aralık ile sona eren haftada artış gösterdi.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Filipinler'in kredi notunu yükseltti.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors (S-P), Estonya'nın kredi notunu teyit etti.
Gunluk Ekonomik Takvim Onceki Veri Beklenti
10:00 Türkiye Cari Hesap (USD) (Eki) -4,53B -4,05B
10:00 Türkiye Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (3. Çeyrek) 5,1% 8,5%
10:00 Türkiye Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (3. Çeyrek) 2,1% 1,8%
14:30 Türkiye Yıl Sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Tahmini (Ara) 10,7%

Makro

Çin'de Kasım ayında tüketici fiyat artışı beklentilerin altında gerçekleşti. Kasım ayında tüketici enflasyonu yüzde 1,7'ye yavaşladı.Ekim ayında yüzde 1,9 olan tüketici fiyat artışının Kasım ayında yüzde 1,8 seviyesine gerilemesi bekleniyordu. Kasım ayında TÜFE bir önceki aya göre değişim göstermedi.

 

Çin Merkez Bankası Kur Komitesi üyesi Fang Gang, China Securities Journal'a yaptığı açıklamada Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 6,5-7 arasında büyümesinin muhtemel olduğunu ve hükümetin nötr bir kur politikasının devam ettirmesinin büyük olasılık olduğunu bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın son dönemde tahminlerin üzerinde yükselen enflasyon ve kur nedeniyle PPK toplantısında geç likidite penceresi faizini artırması bekleniyor. Kimi uzmanlar kurdaki son yükselişin yavaşlaması nedeniyle daha düşük oranda faiz artışı olabileceğini, kimileri ise Merkez Bankası'nın kurdan ziyade enflasyon beklentilerini göz önünde bulundurarak artış yapacağını öngörüyor.

 

TÜİK verilerine göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ekimde yıllık bazda yüzde 7,3, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Beklenti aylık %0.3, yıllık %5.3 artış olmasıydı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %0,5, imalat sanayi sektörü endeksi %7,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %7,3 arttı.

ECB'nin son 13 toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. ECB'nin gösterge faizi yüzde 0,00, mevduat faizi yüzde -0,40 seviyesinde bulunuyor.

 

Avrupa Birliği(AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Birleşik Krallık ve AB arasında yürütülen Brexit müzakerelerinin ilk aşamasında gerekli ilerleme kaydedildi. AB Konseyi'ne ilişkilerin geleceğini şekillendirecek ikinci aşamaya geçilmesi için öneride bulunuyoruz." dedi. Cuma sabah saatlerinde İngiltere Başbakanı Theresa May'le ikili görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Juncker, AB ve Birleşik Krallık'ın bir ortak bildiri üzerinde anlaşma sağladığını açıkladı.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre tarım dışı istihdam Kasım'da 228 bin arttı. İşsizlik oranı ise %4.1 olarak 17 yılın en düşük seviyesinde kalmaya devam etti. Beklenti tarım dışı istihdamın 195 bin artması, işsizliğin %4.1'de kalmasıydı.

 

Bu hafta Avrupa'dan ABD'ye kadar Merkez Bankalarının haftası olacak. Fed'in yılın son toplantısında 25 baz puanlık faiz artışına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Zira çoğu Fed yetkilisi de konuşmalarında Aralık ayında faiz artışının uygun olacağını vurguluyor.

FX

Cuma günü Brexit müzakerelerinde, dış ticaret safhasına geçmeye izin verecek ölçüde bir anlaşma sağlanmasının ardından GBP tarafında değer kazancı görsek de bu hareketin kalıcılık sağlayamadığını görmekteyiz. Brexit görüşmelerinde ticaret safhası daha zor olacak, çünkü İngiltere’nin ortak pazara erişimi ile ilgili ortada net bir resim yok. Aynı zamanda İngiltere’deki karışık politik durum da GBP’ye gelen alımların devamlılık sağlamamasına neden oluyor. NFP’den sonra kazançlarını azaltan GBP bu hafta Brexit ve BOE tarafından iki ateş arasında kalacak, 1,34’te tutunma olmazsa paritede 1,3320 destek olarak görünüyor. 1,35 şu anda paritede ulaşılabilecek tepe nokta olarak görülmektedir.

Küresel bazda USD, geçtiğimiz hafta ABD’de geçici bütçe anlaşmasına varılması ve Başkan Donald Trump’ın gelecek ay altyapı planını açıklamasının beklenmesi öncesinde, bu haftaki Fed kararlarının da beklentisiyle değer kazanmakla beraber; Cuma günü beklentilerin altında kalan AHE verisiyle bu kazançların bir kısmını geri verdi. Tahvil faizlerinin hafif yükseliş gösterdiği içeride ise, Merkez Bankası’ndan bu hafta faiz artırımı beklenmesinin piyasalara hakim olması kurun aşağı doğru eğilim göstermesini sağlamaktadır. Cuma günü NFP verisinden sonra da kurdaki aşağı yönlü hareketin hız kazandığını gördük. Bugün de içeride CAD ve GSYH verilerini izleyeceğiz. 3,84 önemli seviye, kurun aşağı yönlü eğilim göstermeye devam etmesi bu seviye altında mümkündür ve 3,80 – 3,75 bölgesine eğilim söz konusu olabilir. 3,84 üzerinde güniçi seviye olarak 3,87’ye bakacağız. Geniş bant direnci ise 3,91’dir.

Bu haftaki kritik Fed ve ECB kararları öncesinde EUR üzerinde baskının devam ettiğini gözlemliyoruz. ABD – Alman tahvil faiz spredi halen pozitif yönde eğilim gösteriyor, bu da bariz bir Fed politika sıkılaşması beklentisi ortaya koyuyor. Nitekim Cuma günü NFP’nin, her ne kadar AHE düşük kalsa da beklentilerin üzerinde olması Fed’in sıkılaşmasına destek olarak yorumlandı ve bu sayede dolar endeksi yükseliş eğilimine devam etti. Halen test edilen 1,1760 desteğinin de kırılması durumunda paritede ana destek seviyesi 1,1680’e doğru geri çekilme eğiliminin devamını bekleriz. Kısa vadede 1,1820 güncel yatay direnç konumundadır.

ABD’de Cuma günü açıklanan NFP’de beklentilerin üzerinde olan manşet veri, bu hafta açıklanacak Fed kararları öncesinde Banka’nın sıkılaşma politikasını destekler nitelikte. Bu kapsamda, USD’nin de haftayı kazançla kapattığını, JPY’nin de bu iyimserlikle beraber değer kaybettiğini görmekteyiz. Teknik görünüm çerçevesinde; Nitekim borsalardaki tablonun da Cuma kapanışları ve bu sabahki Asya görünümü itibariyle yemyeşil olması risk iştahının da iyi durumda olduğunu gösteriyor. USDJPY paritesinde yukarı yönlü teknik görünüm son hareketle ağırlık kazanmıştır. Belirttiğimiz 113 seviyesi destek olarak kaldığı sürece 113,80 ilk hedef, sonrasında ise ana direnç noktası 114,70 olarak izlenecektir.

Emtia

Altın fiyatları, ABD’de açıklanan NFP’nin bu haftaki toplantıda bir faiz artırımı olacağına dair iyimserliği artırması ve Fed’in sıkılaşma politikasına destek verir nitelikte olması itibariyle Temmuz’dan beri en düşük seviyelerinde fiyatlanmaya devam etmiştir. Altında aşağı yönlü trend hareketi ağırlıktadır, bu harekette günlük destek 1245 USD de geçilecek olursa fiyat teknik olarak 1230 USD bandına kadar çekilebilir. Güncel direnç olarak 1255 USD seviyesi görünmektedir. USD’nin güçlü momentumu ve ABD tahvil faizlerindeki kuvvetli seyir ile yüksek risk iştahı konjonktürü altın aleyhine işletmektedir.

DİRENÇLER 1255 1270 1285
DESTEKLER 1245 1230 1215

Petrol fiyatları, ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısının üç ayın zirvesine çıkması ve bunun da OPEC ve ortaklarının küresel arz fazlasını azaltmaya yönelik çabalarının etkisini gidermesinden endişe duyulmasının ardından yükselişini varil başına 57 USD civarında durdurdu. Brent de bu kapsamda 63 USD civarlarında fiyatlanmaktadır. Brent petrol 63,10 USD fiyatındaki direnç seviyesi üzerine geçtiği takdirde momentumunu artıracaktır ve 64,60 USD direnci hedeflenebilecektir. Kısa vadede Brent petrol fiyatındaki destek seviyesi 61,60 USD olarak oluşmuştur. Son hareketler itibariyle söz konusu destek, petrol açısından ana destek seviyesi haline gelmiştir denebilir.

DİRENÇLER 63.10 64.60 66.00
DESTEKLER 61.60 59.80 58.30

Endeksler

ABD’de beklentilerin üzerinde gelen manşet NFP verisinin ekonomi üzerinde iyimser havayı artırması ile birlikte, ABD’de hisse senetleri de teknoloji sektörünün desteğiyle beraber yükselmiştir. Bu kapsamda Dow Jones %0,49, S&P 500 %0,55, Nasdaq ise %0,40 yükselmiştir. Teknik olarak S&P 500 görünümünü iyice kuvvetlendirmiştir. 2.665 direncini test etmekte olan endeks, bu direnci aşması durumunda 2.690 direncini hedefler hale gelecektir. Aşağıda kısa vadeli destek ise 2.640 seviyesi olarak görünmektedir. Endeks, yukarı yönlü trend hareketinde momentumu artırmıştır.

Avrupa’da hisse senetleri Cuma günü AB ile İngiltere arasındaki Brexit müzakerelerinde anlaşma sağlanmasının ve takvimin ilerlemesinin iyimserliği ile beraber değer kazanmışlardır. DAX da bu kapsamda %0,83 pozitif kapanış gerçekleştirmiştir. Endekste 13.140 seviyesine tutunma olursa 13.340 direncine hareket bekleriz. 13.340 direncinin aşılması durumunda ise endekste 13.540 direnci izlenecektir. Kısa vadede ana destek 12.900 seviyesi olarak görünmektedir. Endekste gap oluşmuştur, gapin üzerinde devam eden fiyatlama şu anda kısa vadede teknik görünümün olumlu olduğunu göstermektedir.