Sizi Arayalım Canlı destek
0850 288 8828

Teknik Analiz

Notlar

Piyasa Notları

  • Yurtiçinde Kasım ayında TÜFE’nin bir önceki aya göre %0,89, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %7,40 artması bekleniyordu. TÜFE beklentilerin altında aylık bazda %0,52, yıllık bazda %7,00 artış kaydetti.
  • Euro Bölgesi’nde Kasım ayında hizmet sektörü PMI’ı 54.1 piyasa beklentisinin altında 53.8’e geriledi.
  • Euro Bölgesi’nde Ekim ayında perakende satışlar piyasa beklentilerinin üzerinde aylık ve yıllık bazda sırasıyla %1.1 ve %2.4 şeklinde açıklandı.
  • Almanya’da Kasım ayında hizmet sektörü satın alma müdürleri endeksi 55 seviyesinden 55.1 seviyesine yükselerek piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı.
  • İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, istifa kararı alan Başbakan Mateo Renzi’den görevden ayrılmayı yeni bütçe kurulana kadar ertelemesini istedi.
  • Bugün Almanya’da Ekim ayı fabrika siparişleri açıklanacak.
  • Euro Bölgesi ekonomisinin 3. çeyrek büyüme rakamları açıklanacak.
  • ABD’de Ekim ayı ticaret dengesi, fabrika siparişleri, dayanıklı mal siparişleri, 3. çeyrek tarımdışı üretkenlik ve birim emek maliyetleri bekleniyor.
  • Asya seansında ise Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Wheeler konuşması, Avustralya’da 3. çeyrek büyüme rakamları ve Japonya’da öncü endeks izlenecek.
Gunluk Ekonomik Takvim Onceki Veri Beklenti
10:00 Euro Bölgesi Almanya Fabrika Siparişleri (Aylık) (Eki) -0.6% 0.6%
10:00 Euro Bölgesi Almanya Fabrika Siparişleri (Yıllık) (Eki) 2.6% 1.6%
10:30 Türkiye TCMB Para ve Kur Politikası Sunumu
13:00 Euro Bölgesi Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (3. Çeyrek) 1.6% 1.6%
13:00 Euro Bölgesi Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (3. Çeyrek) 0.3% 0.3%
16:30 ABD Tarım Dışı Üretkenlik (çeyreklik) (3. Çeyrek) 3.1% 3.3%
16:30 ABD Ticaret Dengesi (Eki) -36.4B -42.0B
16:30 ABD Birim Emek Maliyetleri (çeyreklik) (3. Çeyrek) 0.3% 0.3%
18:00 ABD Fabrika Siparişleri (Aylık) (Eki) 0.3% 2.5%
18:00 ABD Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Eki) 4.8% 2.0%
18:00 ABD Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri (Aylık) (Eki) 1.0% 0.5%
01:00 Yeni Zelanda RBNZ Başkanı Wheeler'ın Konuşması  
03:30 Avustralya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (3. Çeyrek) 0.5% 0.2%
03:30 Avustralya Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (3. Çeyrek) 3.3% 2.5%
08:00 Japonya Öncü Endeks 100.3 101.4

Makro

Türkiye’de Kasım ayında tüketici fiyatları aylık bazda %0,52 artış gösterdi. Enflasyonda geçen yıla göre düşük kalan aylık artışın etkisiyle beraber yıllık enflasyon artışı da % 7’ye çekildi. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden I göstergesi (çekirdek enflasyon) da %6,99 seviyesine geriledi. Üretici fiyatlarındaki artışta da maliyet baskısının etkisiyle piyasa beklentilerinden daha yüksek bir artış gözlemliyoruz. Bir önceki aya göre %2 artan üretici fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre de %6,41 artış gösterdi.

Enflasyonu alt kalemleri itibariyle incelediğimiz zaman gıda ve alkolsüz içecekler fiyatlarındaki %0,58’lk düşüşün gerilemede etkili olduğunu görmekteyiz. İç talepteki zayıf görünüm de enflasyonu aşağı çekmiştir. Bunun yanında, piyasa beklentilerinden ayrışmanın asıl nedeni kur etkisinin yeterince öngörülememiş olmasından kaynaklanmaktadır. Kurlardaki artışın etkisi yaklaşık 2-3 ay sonra görülmektedir. Yani biz yüksek ihtimalle 2017 rakamları içerisinde kur geçişkenliğinin gecikmeli etkilerini göreceğiz. Kasım ayı enflasyon beklentilerimizi biz de bu yönde oluşturmuş ve %0,60 artış beklentisi ile tahminlerimizi düşük tutmuştuk.
 
FOMC üyesi Dudley dün gerçekleştirdiği konuşmada, kayda değer mali belirsizliğin azaldığında faiz artırımları konusunda görüşlerin ayarlanacağını söyledi. Dudley, para politikasının ve mali politikanın iyi uydurulması gerektiğini belirtti.

Richmond FED Başkanı Lacker, kısa vadeli faiz oranlarını düşük tutmanın azınlıkların istihdamının artmasına yardım edeceği görüşünün ters tepebileceğini savundu. Lacker, FED’in faiz arttırımından vazgeçmesi halinde ekonomide aşırı ısınma olabileceğini belirtti.

St. Louis FED Başkanı Bullard, önümüzdeki toplantıda faiz artırımı yapılmasının makul göründüğünü söyledi. Chicago FED Başkanı Evans, Trump’ın uygulayacağı politikalarla FED’in %2 enflasyon hedefine daha da yaklaşacağına inandığını belirtti.

Kasım ayında ISM hizmet PMI’ı beklentilerin de üzerinde bir artış ile 57,2’ye yükseldi. Aynı döneme ait Markit hizmet PMI ise 54,6 ile beklentilerin altında kaldı.

 
Avustralya Merkez Bankası, piyasa beklentisi doğrultusunda gösterge faizinde değişikliğe gitmeyerek %1.5’te sabit bıraktı. Hanehalkı borç stoğundan dolayı faizi düşürmenin ekonomide istikrarsızlığa neden olabileceğinden faizlerin sabit bırakılması bekleniyordu. Başkan Philip Lowe, yıl sonuna doğru büyümede yavaşlamanın muhtemel olduğunu, yüksek emtia fiyatlarının son yıllarda düşük kalmasının yanı sıra Avustralya için ticaret hadlerinde iyileşmeye sebep olduğunu ifade etti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, kamu varlıklarına gözetim ve denetimi arttıracaklarını söyledi. Jinping, hükümetin ekonomik büyümeye fayda sağlayacak reformları ilerleteceklerini belirtti.

Fitch Çin hakkında yayınladığı raporda, Çin bankalarının sermaye baskısı ve yapısal risklerle karşı karşıya oldukları yönündeki görüşüne yer verdi. Çin bankalarının 2017 görünümünün negatif olduğunu; bunun zayıf karlılığa ve güçlü kredi büyümesinin sermayeyi baskı altında tutacak olmasını yansıttığını belirtti. Fitch, şirketlerin yüksek ve artan kaldıraç oranının Çin bankalarının karşı karşıya olduğu ana risk olamaya devam ettiğini vurguladı.
 
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, gelişmiş ülkelerdeki bir çok ekonominin artan belirsizliklerle karşı karşıya olduğunu, sisteme olan güvenin sarsıldığını ifade etti. Açık piyasa ekonomilerine sırt çevirilmesinin piyasalar için sorun olabileceğini, halihazırda böyle bir riskin olduğu ifade etti.

Euro Bölgesi’nde Kasım ayında hizmet sektörü PMI’ı 54.1 piyasa beklentisinin altında 53.8’e geriledi. Bileşik PMI ise Ekim ayındaki 53.7 puandan 53.9 puana yükseldi. Ancak veri 54.1 piyasa beklentisini karşılayamadı. Ekim ayı perakende satışlar ise geçtiğimiz aya göre %1.1 açıklanırken, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ise %2.4 açıklandı. Gelen perakende veriler ipiyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Almanya’da Kasım ayında hizmet sektörü satın alma müdürleri endeksi 55 seviyesinden 55.1 seviyesine yükselerek piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandı. Bileşik PMI ise aynı dönemde 54.9 piyasa beklentisinin üzerinde 55’e yükseldi.

İngiltere’de Kasım ayında hizmet satın alma müdürleri endeksi piyasa beklentilerinin üzerinde Ekim ayındaki 54.5 puandan 55.2 puana yükseldi.

FX

Türkiye’de Kasım ayında tüketici fiyatları iç talepteki zayıflıktan dolayı gerileme kaydetti. Cuma günü toplanan EKK’da, kararlaştırılan yapısal ve kurumsal reformların Perşembe günü kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Son zamanlarda kurda oluşan oynaklığın önüne geçebilmek için TRY’ye değer kazandırmak adına, somut planları takip ediyor olacağız. Bu gelişmeler kurun nefes almasını sağlasa da mevcut konjonktürde değişiklik olmasını beklemiyoruz. Mevcut durumda prejeksiyon kanalları 3.50 – 3.65 bandını işaret ediyor. 3.50 seviyelerinin üzerinde kalınması 3.5670 direncini güncel tutuyor.
EURUSD, İtalya referandumundan hayır çıkmasıyla birlikte haftaya 1,0505 seviyesine kadar gerileyerek başlamıştı. Ancak son 20 ayın dip seviyesinin, alım fırsatı olarak görüldüğünü söylemek mümkün. Neden olarak, hayır kararının çıkacağının beklenmesi ve zaten fiyatlanmış olması gösterilebilir. Alımların anlam kazanması açısında 1,0827 – 1,0850 bandının öncelikli olarak aşılması gereken eşik olduğunu düşünüyoruz. Parite üzerinde geniş resimdeki baskının devamlılığı karşısında ise 1,0450 yakından izlenmesi gereken destek seviyesi olacaktır. Bu seviye altında 2002’den bu yana görülen en düşük fiyatlamalar görülebileceği açısından, satışlar momentum kazanabilir.
Avustralya Merkez Bankası, beklenildiği üzere politika faizinde değişikliğe gitmeyerek %1,5’te sabit bıraktı. Kurda anlamlı bir etkisi görülmese de, AUD’un günlük performansını incelediğimizde; majör para birimleri arasında en çok değer kaybeden konumunda. Bununla birlikte 0,7455 seviyesi test ediliyor. 0,7310 altına gerilenmesi halinde satış baskısı artabilir. Olası yukarı yönlü hareketlenmelerde ise 0,75 – 0,7515 bandı üzerinde tutunulması, kazanımların korunmasını sağlayabilir.
GBP, haftaya USD karşısında yatay bir performansla başladı. Hali hazırda 1,2715 seviyesi test ediliyor. Bu seviye üzerinde 1,2860 direncinin aşılması, aşağı yönlü baskının bir miktar hafiflemesine neden olabilir. 50 günlük hareketli ortalamanın yakınsadığı 1,2555 üzerinde kalındıkça, yukarı yönlü hareketlenmenin sürmesini bekleyebiliriz.
Tokyo açılışında parite 114 seviyesinin altında işlem görüyor. İtalya referandumundan çıkan hayır oyuna piyasanın tepkisi genel itibariyle Amerikan ve Avrupa varlıklarının yükselmesi biçiminde oldu. Dolar endeksinin 102 düzeyinde tutunamaması yende 115 seviyelerine doğru atakları sınırlandırdı. Dolar endeksinin tekrardan yukarı yönlü hareketlenmesi halinde 114.90 direnci takip edilmelidir. Gevşemelerde ise 112.85 desteği ön plana çıkıyor.

Emtia

İtalya referandumundan hayır çıkmasıyla ilk tepki değerli metallerin yukarı yönlü hareketlenmesine neden oldu. Gümüş 16,97 seviyesine kadar yükselerek 17 direncini test etti. Ancak sonrasında USD’nin gün içinde değer kaybetmesine rağmen; küresel risk iştahındaki toparlanma, güvenli liman özelliği olan değerli metallerden çıkışlara neden oldu. Ancak DXY’deki gevşeme yeniden 16,70’in üzerine tırmanılmasını sağladı. Gümüşde 16,10 altında satış baskısı artabilir. Kazanımların anlam kazanması açısından, olası yukarı yönlü hareketlenmelerde 17,55 üzerinde tutunulması gerektiğini düşünüyoruz.
DİRENÇLER 17.00 17.25 17.55
DESTEKLER 16.70 16.40 16.10
İtalya referandumundan hayır çıkması beklenen bir sonuç olmasına rağmen, siyasi istikrarsızlık olarak nitelendirildi ve ilk etapta güvenli limanlara talep oluştu. Ancak zaten bu beklentinin fiyatlanmış olmasıyla ve kar realizasyonlarıyla, küresel risk iştahı toparlandı. Bununla birlikte altın yeniden 1175 seviyesi altına çekilse de; DXY’deki gevşeme yeniden bu seviyenin test edilmesine neden oluyor. Düşüş trendine paralel fiyatlamalarda 1135 seviyesinin kritik bir eşik olduğu fikrimiz halen güncelliğini koruyor. Olası yukarı yönlü hareketlenmelerde ise 1185 direnci üzerinde tutunulması önem oluşturabilir.
DİRENÇLER 1175 1185 1200
DESTEKLER 1157 1135 1112
İtalya referandumundan hayır çıkmasıyla ilk tepki değerli metallerin yukarı yönlü hareketlenmesine neden oldu. Gümüş 16,97 seviyesine kadar yükselerek 17 direncini test etti. Ancak sonrasında USD’nin gün içinde değer kaybetmesine rağmen; küresel risk iştahındaki toparlanma, güvenli liman özelliği olan değerli metallerden çıkışlara neden oldu. Ancak DXY’deki gevşeme yeniden 16,70’in üzerine tırmanılmasını sağladı. Gümüşde 16,10 altında satış baskısı artabilir. Kazanımların anlam kazanması açısından, olası yukarı yönlü hareketlenmelerde 17,55 üzerinde tutunulması gerektiğini düşünüyoruz.
DİRENÇLER 56.05 58.45 60.50
DESTEKLER 53.80 51.90 49.45

Endeksler

İtalya referandumu öncesinde ve sonuçlar ilk belli olduğunda, küresel endesklerde düşüş gözlemlendi. Ancak ilerleyen saatlerde risk iştahındaki toparlanma ve gelen tepki alımlarıyla endekslerde kazanımlar gözlemledik. Referandumun etkisinin kısıtlı kalmasının nedeni olarak, hayır yönünde sonuç çıkmasının beklenmesi ve geride bıraktığımız haftada zaten fiyatlanmış olması gösterilebilir. DAX 30 da 10.745 direncini test etti. Bu seviye üzerinde kapanışlar görülmesinin alımların momentum kazanmasına neden olabileceği fikrimizi halen sürdürüyoruz. Geri çekilmelerde ise uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerinde kalındıkça, genel rotanın yukarı yönlü olabileceğini düşünüyoruz.
Küresel endekslerde İtalya referandumunun hemen ardından düşüşler görülse de; hali hazırda bu durumun fiyatlanmış olması, bu düşüşün alım fırsatı olarak görülmesine neden oldu. Gelen alımlarla S&P 500 yeniden 2196 seviyesi üzerinde tutundu. Alımların devamlılığı halinde yeniden rekor seviyeler test edilebilir. Yukarı hareketin momentum kazanabilmesi için ise 2220 seviyesinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Olası geri çekilmelerde ise 2168 – 2161 bandı üzerinde kalındıkça, değer kazanımı eğiliminin sürebileceği söylenebilir.
İtalya referandumu öncesinde ve sonuçlar ilk belli olduğunda, küresel endesklerde düşüş gözlemlendi. Ancak ilerleyen saatlerde risk iştahındaki toparlanma ve gelen tepki alımlarıyla endekslerde kazanımlar gözlemledik. Referandumun etkisinin kısıtlı kalmasının nedeni olarak, hayır yönünde sonuç çıkmasının beklenmesi ve geride bıraktığımız haftada zaten fiyatlanmış olması gösterilebilir. DAX 30 da 10.745 direncini test etti. Bu seviye üzerinde kapanışlar görülmesinin alımların momentum kazanmasına neden olabileceği fikrimizi halen sürdürüyoruz. Geri çekilmelerde ise uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerinde kalındıkça, genel rotanın yukarı yönlü olabileceğini düşünüyoruz.

Risk Uyarısı

2016 3.Ç. Müşteri Kar/ Zarar %45.70 %54.30
Forex Kaldıraçlı alım satım işlemleri çok risklidir. Kaldıraç etkisi nedeniyle, düşük teminatla işlem yapmanın piyasada leheçalışabileceği gibi aleyhe de çalışabileceği ve bu anlamda kaldıraç etkisinin tarafınıza yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi yüksek zararlara da yol açabileceği ihtimali daima göz önünde bulundurulmalıdır. Ters fiyat hareketleri sonucunda yetkili kuruluşa yatırdığınız paranın tümünü kaybedebilirsiniz. Yüksek getiri vaatlerine itibar etmeyiniz. Kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin olarak yetkili kuruluş personelince yapılacak teknik ve temel analizin kişiden kişiye farklılık arz edebileceği bu analizlerde yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır. Bu konu hakkında forex eğitimi almak için forex kitap sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Lütfen olabilecek bütün riskleri anladığınızdan emin olun ve gerekiyorsa bağımsız danışmanlardan profesyonel tavsiye ve yardım alın.Sayfada verilen tüm bilgiler genel niteliktedir ve müşterilerin alım satım kararını destekleyebilecek düzeyde bilgi bulunmayabilir. Bu sitede bulunan tüm hesaplayıcılar ve sayısal veriler yalnız gösterge niteliğindedir. Rakamlarla ilgili en doğru veriye platformumuz vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.