Makro


Trump’ın Başdanışmanı Scaramucci, ABD büyümesinin masadaki bir çok soruna çözüm sağlayacağını, deflasyonun geçmişten daha kötü bir ekonomik krize neden olabileceğini ifade etti. Ayrıca değer kazanan USD’ye karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

New York FED Başkanı William Dudley; enflasyonunun problem olmadığı ortamda, FED’in cari ekonomik büyümeyi bitirecek yönde yakın zamanda adımlar atmasının düşük bir olasılık olduğunu söyledi. Dudley, son dönemde güçlenen USD’nin ithal fiyatların düşük kalmasına ve yurtiçi üreticilerinin fiyatları arttırma kabiliyetlerinin sınırlanması yönünde baskı yaratacağını belirtti.

San Francisco FED Başkanı Williams, ABD ekonomisini sürdürülebilir seviyede tutmak için ilave faiz artırımlarının kademeli olmasının gerektiğini ifade etti. FOMC üyesi Brainard ise bankanın faiz oranını beklenenden hılı artırma ihtimali olduğunu ifade etti. 
 
Piyasa katılımcılarının verdikleri bilgiye göre TCMB, geçtiğimiz gün de BIST Repo Pazarı’ndan %8.50 seviyesinde fonlama kotasyonunu kaldırdı. Repo pazarında açılışın hemen ardından %8.50 seviyesinden 1 milyar TRY işlem gerçekleşti ve bu işlemlerin ardından 8.50 kotasyona çekildi.

Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan dünkü konuşmasında, Kurdaki artışın sebebi olarak ekonomiyi yavaşlatma çabalarını gösterdi. Erdoğan; girişimcilere ve yatırımcılara gerekli desteği sağlanması için bankalara seslendi.

Kaynaklara göre; Türkiye Merkez Bankası FX rezervlerini kullanmadan piyasalara döviz swaplarıyla müdahale etme amacını taşıyor. Halen uluslararası sermaye piyasalarından swap işlemleri yapan Türk bankalarına, Merkez Bankası bu işlemler için sözleşmede karşı taraf olmayı tahhüt edecek. Böylece Türk bankaları döviz swap işlemlerini Merkez Bankası üzerinden gerçekleştirecek. Merkez Bankası’nın swap aracını TRY likiditesini sıkılaştırmaya yönelik çalışmalarda tamamlayıcı amaçla kullanacak. 

Avustralya tüketici güveni Aralık ayında %0.1 gelerek bir önceki ayın(%-3.9) üstünde bir performans kaydetti.

Çin’de Aralık ayı konut fiyatları %12.4 artış gösterdi.

Çin Devlet Konseyi, bankacılık, menkul kıymet, varlık yönetimi, vadeli işlem, sigorta ve muhasebe sektörlerinde yabancı yatırımlara uygulanan sınırlamaları kaldırma kararı aldı. Yabancı şirketlerin Shanghay ve Shenzhen borsalarına kote olmalarına izin verileceğini, ayrıca yabancıların şirket tahvilleri ve konvertible tahvil ihraçlarına da imkan sağlanacağı vurgulandı.

Çin Devlet Başkanı Jinping, Davos’ta yaptığı konuşmasında Çin’in para birimi CNY’yi devalüe etmeyeceğini ve bir ticaret savaşı başlatmayacağını söyledi. Ticaret politikalarınde korumacılığa değinerek bir ticaret savaşının kazananı olmayacağını ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan araştırmaya göre, Aralık’ta sona eren 3 aylık dönemde işletmelerin kredi talebinin artmaya devam ettiğini ortaya koydu. Banka kredilerinde büyümenin 2017 yılı ilk çeyrekte daha da ivme kazanabileceği  bekleniyor.

İngiltere’de enflasyon Aralık ayında beklentilerin oldukça üzerinde yükseliş kaydederek 2014 yılı ortasından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Tüketici fiyatları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %1.6 arttı. Piyasa konsensusu %1.4 artış yakalanacağı yönündeydi.

May, Brexit’e evet diyenlerin görüşlerine sadık kalarak ama aynı zamanda daha yumuşak bir tutum sergilemesi GBP’ye pozitif yansıdı. Konuşmada dikkat edilmesi gereken satır başı, Brexit anlaşmasının son hali parlementoda oya açılacak. Paketin parlementodan dönme ihtimali söz konusu olduğu için yeniden bir belirsizliği gündemde tutacaktır. İlerleyen günlerde bunun etkisini GBP üzerinde hissedilecektir.