Makro

Münih merkezli IFO Enstitüsü tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre, Almanya'da işletme güveni, Temmuz ayında bir önceki ay geldiği 115.1'lik seviyesinden 116.0'a yükseldi. Bloomberg anketi sonucu beklentiler, endeksin 114.9 değerini alacağı yönündeydi.

Yunanistan hükümeti, yaklaşık 3 yıl sonra tekrar sermaye piyasalarına dönerek devlet tahvili ihracından 3 milyar euroluk gelir elde ettiğini açıkladı. Hükümet kaynaklarından yapılan açıklamada, "Yunanistan devleti, tahvil hedefine ulaşarak ve para piyasalarına sürdürülebilir ve kalıcı bir ulaşım için sağlam temelleri kurarak, toplam 3 milyar euroluk gelir elde etti." ifadelerine yer verildi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından temmuz ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı. Buna göre, temmuzda RKGE, bir önceki aya kıyasla 2,9 puan azalarak 109,5 seviyesinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında, S-400'ler için "Yıllardır NATO ülkesi olan Yunanistan S-300’leri kullanıyor. Neden rahatsız oluyorlar. Biz şu anda Rusya Federasyonu ile bu konuyla ilgili adımları attık, imzalar atıldı ve inşallah S-400 füzelerini ülkemizde göreceğiz ve bunları ortak üretimle de süreci işleteceğiz" diye konuştu. Erdoğan, Almanya'dan gelen ekonomik yaptırım mesajları için "Tehdit ederseniz siz kaybedersiniz" diye konuştu.
Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Hiroshi Nakaso, şirketlerin verimliliklerindeki artışın ve istihdam tasarrufu çabalarının ekonomideki güçlenmeye karşın fiyatlarda artışların cansız kalmasına katkı yaptıklarını söyledi. Nakaso, hizmet sektöründe bazı şirketlerin daha fazla işçi çalıştırmak yerinde çalışma saatlerini azalttıklarını ve bunun daistihdam maliyetlerindeki artışların tüketici fiyatlarına yansıtılmasının önüne geçtiğini ifade etti.

Çin Merkez Bankası yaptığı açıklamada, Ülke'nin finansaml piyasalarında alım-satım aktivitelerini sıkı şekilde düzenleyeceğini ve denetleyeceğini bildirdi. Banka, riskleri engelleme önceliği çerçevesinde internet üzerinden finansman gözetimini güçlenrdireceğini de vurguladı. Yapılan açıklamada, sistemsel açıdan önemli finansal kurumların gözetimlerinin artırılacağı belirtilirken, istatistiksel veri toplama ve veri paylaşılının iyileştirileceği vurgulandı.
ABD'de Senato'daki Cumhuriyetçiler Obamacare olarak bilinen sağlık sigortası sistemini fesh etme ve değiştirme planları onaylanması için gerekli 60 oyu alamadı. Beyin kanseri tedavisi gören Senatör McCain'in oturumlara katılmasıyla birlikte 50-50'lik oylamanın sonucunda Başkan Yardımcısı Pence'nin oyu ile müzakereye açılması kararlaştırılan tasarı, onay için gerekli oyun çok gerisinde kaldı.

ABD'de Conference Board Tüketici Güveni Temmuz ayında 117.3'ten 121.1'ye yükseldi, bu 4 ayın en yüksek seviyesi oldu. Bloomberg anketine katılan uzmanların beklentisi endeksin 116.5'e gerilemesiydi. Önceki ay 99.6 olan beklentiler endeksi ise 103.3'e yükseldi.