Makro

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın bugün yapacağı görüşmenin saati belli oldu. Erdoğan'ın, ABD Başkanı Trump ile bu akşam saat 22.00'de Lotte New York Palace Oteli'nde görüşeceği belirtildi. Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu için ABD'nin New York kentinde bulunan Erdoğan, zirve kapsamında birçok devlet başkanı ile ikili görüşme yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küresel İş Formu'nda konuştu. Erdoğan IKYB'nin aldığı referandum kararına ilişkin, "Barzani, 16 yaşından beri benim hayalim diyor. Dünya onun 16 yaşında olduğu dünya değil. Bu referandum adımı yanlıştır. Kendini yalnızlığa itmiştir. İsrail'den başka destekçisi yok" dedi.

Japonya Merkez Bankası (BOJ), bu ayki toplantısında faiz oranını değiştirmedi. Faiz kararı 1'e karşı 8 oyla alındı. BOJ'un yeni üyesi Goushi Kataoka faiz kararına muhalefet eden tek isim oldu. BOJ'un faiz toplantısının ardından yapılan açıklamada, faiz oranının yüzde -0,10 olarak kalmasına karar verildiği belirtildi. Piyasa beklentisi de faizlerin değişmeyeceği yönündeydi.

 

 

İngiltere'de perakende satışlar, Ağustos ayında yüzde 1 ile 4 ayın en hızlı artışını kaydederek tüketici harcamalarında gerçekleşen belli belirsiz artışa daha fazla kanıt sağladı. Beklentiler, perakende satışların yüzde 0.2'lik bir artış kaydedeceği yönündeydi. Ulusal İstatistik Ofisi'nin Çarşamba günü açıkladığı veri, İngiltere Merkez Bankası'nın 10 yılı aşkın sürenin ilk faiz artışına yaklaşıyor olduğu spekülasyonunu destekleyebilir.

 

 

Fed Eylül ayı toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek %1 - %1.25 aralığında tuttu. Piyasalar da faiz oranlarında değişiklik beklemiyordu. Fed bu yıl Mart ve Haziran aylarında 25'er baz puan olmak üzere 2 kere faiz artırmıştı. Fed'in noktasal grafiğine göre ise hala 2017 için bir, 2018 için ise üç faiz artışı öngörülüyor. Washington'daki iki günlük toplantının ardından Federal Açık Piyasa Komitesi'nin Çarşamba günkü açıklamasında, "Kasırgaların sebep olduğu aksamaların ekonomik aktiviteyi yakın dönemde etkileyeceği, ancak önceki tecrübelere bakıldığında fırtınaların, ekonominin gidişatını orta vadede etkilemesinin pek mümkün olmadığı" ifadesine yer verildi.

 

Fed Başkanı Janet Yellen faiz kararı sonrası basın toplantısında, bankanın bilanço daraltmasının kademeli ve tahmin edilebilir olacağını söyledi. Yellen, gelecek yıllarda ılımlı büyümenin süreceğini belirtti. Fed Başkanı, tüketici gelirlerinin, düzelmekte olan işgücü piyasasından olumlu etkilendiğine işaret etti.