Makro

Çin Merkez Bankası (PBOC), konuya yakın kaynaklara göre, 7 günlük ters repo anlaşmaları kullanarak bankacılık sistemine 60 bin CNY enjekte edecek. Merkez bankası ayrıca, 14 günlük ters repolarını kullanarak 40 bin CNY ve 63 günlük ters repolarla 10 milyar CNY enjekte edecek.

 

Çin Merkez Bankası’nın (OBOC) kıdemli danışmanlarından Sheng Songcheng, Economic Daily ile yaptığı röportajda işletmelerin maliyetlerini artıracağı için, kısa vadede kriter kredi ve mevduat faiz oranlarını artırmaya gerek olmadığını söyledi. Sheng, Çin’in para piyasası oranlarının, küçük dalgalanmalarla yükselişte kalacağını savundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesinin birinci yıl dönümünde Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında yaşanan bütçe krizi nedeniyle ABD hükümeti resmi olarak kepenk kapattı. “Shutdown” olarak adlandırılan uygulama gece yarısı yürürlüğe girdi. Hükümetin kapanmasını engellemek için ABD Senatosu’nda son ana kadar gösterilen çabalar sonuçsuz kaldı. Senato’ya sunulan geçici bütçe tasarısına mevcut 99 senatörden 50’si lehte, 49’u ise aleyhte oy kullandı. Ancak tasarının kabul edilmesi için 60 evet oyu gerekiyordu.

 

ABD'de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi (UMICH) ocakta 94,4'e gerileyerek son 6 ayın en düşük seviyesini kaydetti. Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen Michigan Üniversitesi'nin raporuna göre, UMICH, ocak ortasında aralık sonundaki bir önceki okumaya kıyasla 1,5 puan azalarak 94,4 oldu. Son 6 ayın en düşük seviyesini kaydeden endekse yönelik beklenti 97 seviyesindeydi.

Sosyal Demokrat Parti’nin Bonn’da yapılan kongresinde Hristiyan Birlik Partileri ile koalisyon görüşmelerine başlanıp başlanmayacağı konusunda oylama yapıldı. Oylamada 642 delegeden 362’si görüşmelere onay verdi. Kongrede oylama öncesinde delegelere hitaben bir konuşma yapan Genel Başkan Martin Schulz "bu fırsatı kaçırmanın büyük ihmalkârlık olacağını" söyledi. Partinin gençlik kolları başkanı Kevin Kühnert ise delegelerden "parti açısından olumsuz sonuçlar doğuracak olsa da koalisyon görüşmelerini ret etmekten çekinmemelerini" istedi.

 

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre oto ve akaryakıt dahil perakende satışlar aylık bazda yüzde 1,5 azaldı. Beklenti 2017 yılı aralık ayında oto ve akaryakıt dahil perakende satışların yüzde 1 azalması yönündeydi. Ülkede aralık ayında oto ve akaryakıt dahil perakende satışlar yıllık bazda ise yüzde 2,6 olan beklentinin altında kalarak yüzde 1,4 artış kaydetti.

Afrin’e yönelik kara harekâtı dün başladı. Panikleyen teröristlerin kentin iç kesimlerine doğru çekildikleri bilgisi geliyor. TSK ve ÖSO birlikleri harekâtın 2’nci gününde, 4’üncü gün için planlanan noktaya ulaşarak sınırdan 7.5 kilometre içeri girdi. Çok sayıda kontrol noktası ve köyün de ele geçirildiği belirtiliyor. AFRIN’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nda, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birliklerinin önceki gün Azez-Gülbaba sınır hattından başlattığı kara operasyonu, dün Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) 6 bin 400 askerin katılımıyla sürdü. Operasyonun ilk 48 saatinde 7.5 kilometre içeri giren TSK ve ÖSO, planlanandan çok daha hızlı ilerledi. Normal koşullarda operasyonun 4’üncü gününde ulaşılması hedeflenen, bölgeye 2’nci günde ulaşıldı.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu teyit ettiğini duyurdu. Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunun "BB+" seviyesinde teyit edildiği, not görünümünün de "durağan" olduğu bildirildi.