Makro

Minneapolis FED Başkanı Kashkari, FED’in ekonomi yeterince güçlendiğinde blançoyu daraltmayı planladığını ve bunun için çok zamana ihtiyaç olduğunu zannetmediğini söyledi. Olası varlık balonlarını görmek için Fed'in gözlerini açık tuttuğunu belirtirken varlık balonlarını önceden görmenin çok zor olduğunu ifade etti.

Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, Fed yetkililerinin Mart toplantısında faiz artırımı seçeneğini masada tutması gerektiğini söyledi. Harker, Fed yetkililerinin, bir sonraki politika toplantısına üç hafta kala, sağlıklı işgücü piyasası ve artan enflasyon ortamında, faiz artırımı seçeneğini masada tutmaları gerektiğini kaydetti.

San Francisco FED Başkanı John Williams, Fed'in devasa büyüklüğeulaşan bilançosunu küçültmeye başlamak içtin öncelikle bir kısa vadeli faiz oranlarında bir miktar manevra alanı elde etmesi gerektiğini söyledi.

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, ABD'nin yurt içi ve yurt dışı politikalarına yönelik kayda değer belirsizlikler olsa da ekonomide işler rayında gittiği takdirde daha yüksek faiz oranları ile rahat olacağını tekrarladı. 
 
Gelen PMI verileri Avrupa ekonomilerinin Şubat’ta bir ivmelenme yaşadığını göstermektedir. 2016’nın son çeyreğinde çeyrekten çeyreğe %0,4 büyümüş olan Euro Bölgesi ekonomileri, PMI’lardaki güçlü büyüme eğilimi Mart’a kadar sürdürülebilirse 2017’nin başında daha güçlü bir büyüme görünümü sergileyebilir. Yeni siparişler artıyor, firmalar önümüzdeki yıl için daha iyimserler, büyüme önümüzdeki aylarda yukarılara taşınabilir. İki büyük güç; Fransa ve Almanya son çeyrekte; çeyrekten çeyreğe elde ettikleri %0,4’lük büyüme oranını 2017’nin başında daha yukarıya taşıyacak görünüyor. Fiyat baskıları da, artan maliyetler ile beraber yukarıya doğru dönmüş görünüyor, ki enflasyon için olumlu bir görüntü. Tabii talep ile de desteklenebilirse.

Bu görünüm için aşağı yönlü risk oluşturan etmenler önümüzdeki aylarda Avrupa’da gerçekleşecek olan seçimler ve Brexit’in iş oramı üzerindeki negatif etkileri olacaktır. Eylül’de gerçekleşecek olan Almanya seçimleri de bölge açısından kritik. Bu yüzden ekonomik veriler şimdilik Avrupa Merkez Bankası’nın politikaları açısından olumlu olsa da,  yılın son çeyreğine kadar bir politika değişimi çok olası görünmemektedir.

 
 
TCMB’nin açıkladığı finansal hizmetler güven endeksi, Şubatta bir önceki aya kıyasla 1,4 puan azalışla 165,1'e geriledi. Endeks, Ocak ayında 166,5 düzeyindeydi. Verinin detaylarına inildiğinde; iş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son 3 ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı, hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise güçlendiği, gelecek 3 aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentilerin ise zayıfladığı görüldü.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türk şirketlerinin rekabetçi oldukları alanların yurtdışında büyümeye devam ettiğini belirtti. Şimşek 2015’ten bu yana uygulamaya konulan 25 sektörel dönüşüm programı ve teşviklerin meyvesinin alınmaya başlandığını söyledi.

Avrupa Birliği Sözcüsü açıklamasında; Türkiye’deki siyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından izlediklerini belirtti.

 

 
Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Banka’nın negatif faiz oranlarını derinleştirmesi olasılığını şu an için düşük olduğunu söyledi. BOJ’un alımları sonrasında Japon devlet tahvili piyasasında likidite problemleri olmadığını belirten Kuroda, BOJ’un büyüyen Japon devlet tahvili pozisyonunun tahvil alımlarını zorlaştıracağını düşünüyorum diye konuştu.

RBA Başkanı Lowe konuşmasında, iş gücü piyasasının sağlam duruşu politika faizinin sabit durmasını sağlıyor. Ayrıca rekor düşük seviyede duran faiz oranlarının bu şekilde kalmasının hanehalkı borçluluğunu arttırabileceğine dair uyarılarda bulundu.

Avustralya’da 4. çeyrekte ücret endeksi yıllık bazda beklentilere paralel gelerek %1.9 oranında arttı. Ek olarak çeyreklik bazda ise %0.5 oranında artış gerçekleşti.